Satisfy

Oplatí sa byť živnostníkom v roku 2017?

Pridané 28. marca 2022 do DaneOdvody


Rok 2017 prichádza s novými a môžeme povedať aj s pozitívnymi zmenami pre živnostníkov. Samozrejme tieto zmeny nebudú vnímať všetci ľudia rovnako, ale je to aspoň prvá lastovička pre všetkých živnostníkov pre zlepšenie ich podnikania. Zmeny sa týkajú predovšetkým živnostníkov, ktorí si neuplatňujú reálne výdavky, ale využívajú paušálne výdavky.

V prvom rade by sme si mohli upresniť, na aké príjmy je možné použiť paušálne výdavky a aké podmienky musia byť splnené. Paušálne výdavky je možné uplatniť na príjmy z podnikania (podľa §6 ods. 1), z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§6 ods. 2) a z použitia diela a použitia umeleckého výkonu (§6 ods. 4). Podmienkou na uplatnenie paušálnych výdavkov je byť neplatiteľom DPH.

Od 1.1.2017 sa mení výška percenta paušálnych výdavkov a zároveň aj ich maximum. Kým do 31.12.2016 boli paušálne výdavky uplatňované vo výške 40% z príjmov a maximálne do výšky 5040 Eur (420 Eur mesačne), tak v roku 2017 sa výška mení na 60% z príjmov a maximum na sumu 20 000 Eur. Z toho vyplýva, že maximum paušálnych výdavkov sa dosiahne až pri príjme na úrovni približne 33 333 Eur, pričom v roku 2016 to bolo približne len 12 600 Eur. Tieto zmeny ocenia najmä podnikatelia, ktorých ročný príjem je vyšší ako pôvodných 12 000 Eur.

Paušálne výdavky sú od roku 2017 priaznivejšie pre podnikateľov, ale samozrejme nesmieme zabúdať, že ak sa podnikateľ rozhodne pre uplatňovanie paušálnych výdavkov neznamená to, že odpadá daňová evidencia podľa zákona o účtovníctva.

V prípade, ak neviete či môžete na Váš príjem uplatňovať paušálne výdavky, prípadne na aké príjmy ich použiť a ako správne daňovú evidenciu viesť, neváhajte nás kontaktovať.

Ozvite sa nám!

Váš čas je vzácny a našim cieľom je Vám ho ušetriť. Máme to v názve: SATISFY - saved time is for you. Napíšte nám ako Vám môžeme pomôcť a my sa Vám obratom ozveme späť.

Chyba! Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Chyba! Nastala chyba pri odosielaní, prosím skúste znova.

Chyba! Ty robot jeden!

Ďakujem! Správa bola úspešne odoslaná.