Satisfy

Mám povinnosť podať daňové priznanie?

Pridané 2. februára 2020 do Dane

danove priznanie

Daňové priznanie – Fyzické osoby

Momentálne sme v období, kedy každý z nás má povinnosť vysporiadať sa s podávaním daňových priznaní za rok 2019. Asi každý si položí otázku, či má povinnosť podať daňové priznanie. Zrejme nikto z nás nechce nič nechať na náhodu a mať všetky tieto veci v poriadku, a tým sa vyhnúť zbytočným pokutám zo strany finančnej správy. V nasledujúcich riadkoch by sme to radi ozrejmili všetkým, ktorí majú povinnosť podať daňové priznanie.

Povinnosť podať daňové priznanie plynie každému občanovi zo zákona o dani z príjmov. Zákon samozrejme umožňuje výnimku a podať daňové priznanie nemusí daňovník, ktorý za daný rok nedosiahol príjem vo výške polovice nezdaniteľnej časti. Za rok 2019 platí, že nie je povinnosť podať daňové priznanie, ak príjem nie je vyšší ako suma 1968,68 eura. V tomto by sme radi upozornili, že ide o príjem, a teda o sumu príjmu v hrubom neponížené o výdavky, odvody a pod. Znamená to, že u zamestnaných ľudí ide o hrubú mzdu neponíženú o odvody a daň (nie o čistú mzdu, ktorú prijímate na bankový účet) a u živnostníkov ide o príjmy neponížené o výdavky, či už reálne alebo paušálne.

Dôležitou informáciou pre Vás určite bude to, aké príjmy sú oslobodené od dane a nie sú predmetom dane a teda sa nepripočítavajú do príjmu.

Predmetom dane nie sú napríklad príjem nadobudnutý dedením, darovaním, úver a pôžička a iné.

Príjmov, ktoré sú oslobodené od dane je viacero, ale medzi tie najbežnejšie patria napríklad:

  • príjem z prenájmu nehnuteľností, ak suma spolu nepresiahne viac ako 500 eur za rok
  • príjem z predaja nehnuteľností po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola v obchodnom majetku majiteľa,
  • dávky a podpory zo zdravotného a sociálneho poistenia, napr. nemocenské dávky, dôchodky, dávky v nezamestnanosti a iné
  • štipendiá
  • prijaté ceny a výhry v sume neprevyšujúcej 350 eur
  • a iné.

Veríme, že tento článok Vám pomohol zorientovať sa, či vôbec máte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2019. Ak sa chcete dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať.

Ozvite sa nám!

Váš čas je vzácny a našim cieľom je Vám ho ušetriť. Máme to v názve: SATISFY - saved time is for you. Napíšte nám ako Vám môžeme pomôcť a my sa Vám obratom ozveme späť.

Chyba! Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Chyba! Nastala chyba pri odosielaní, prosím skúste znova.

Chyba! Ty robot jeden!

Ďakujem! Správa bola úspešne odoslaná.