Satisfy

Kedy a aké je potrebné podať daňové priznanie?

Pridané 4. februára 2020 do Dane


Daňové priznanie – Fyzické osoby (diel 2)

Daňové priznanie za rok 2019 je potrebné podať najneskôr do 31. marca 2020 a zároveň je do tohto termínu potrebné daň aj zaplatiť. Štát poskytol možnosť si termín na podanie daňového priznania posunúť, a to najviac o tri mesiace do 30. júna 2020. V prípade ak má daňovník príjmy zo zahraničia si môže posunúť termín najviac o šesť mesiacov do 30. septembra 2020. V tomto by sme radi upozornili, že príjem zo zahraničia neznamená ak podnikateľ, fyzická osoba či právnická osoba obchoduje so zahraničnými spoločnosťami a vystavuje faktúry do zahraničia. Príjem zo zahraničia je príjem, ktorý sa v zahraničí aj zdaňuje. Či už je to daňou zo závislej činnosti alebo daňou z príjmov v prípade napríklad stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí. Termín na podanie je možné posunúť na základe oznámenia doručeného finančnej správe najneskôr do 31. marca 2020.

Fyzické osoby podávajú daňové priznanie na základe druhu dosiahnutého príjmu. Na základe toho sa rozlišuje daňové priznanie typu A a typu B.

Daňové priznanie typu A podáva osoba, ktorá má príjmy len zo závislej činnosti, to znamená len príjmy zo zamestnania či už na pracovnú zmluvu alebo príjem z dohôd. Pri tomto by sme upozornili, že zamestnanci majú možnosť požiadať svojho zamestnávateľa, u ktorého pracovali minulý rok o ročné zúčtovanie dane. Zamestnávateľ je povinný toto ročné zúčtovanie vykonať. Ročné zúčtovanie dane nahrádza daňové priznanie. Ak ho zamestnávateľ vykoná, tak fyzické osoby majú svoju povinnosť podať daňové priznanie za vysporiadanú.

Daňové priznanie typu B podáva fyzická osoba, ktorá mala v roku 2019 príjmy rôzneho charakteru. Okrem príjmu zo závislej činnosti to môžu byť príjmy z podnikania, príjmy zo samostatne zárobkovej činnosti, z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku alebo ostatné príjmy. Daňové priznanie typu B teda podáva každý, kto má aj iný príjem okrem príjmu zo zamestnania.

Veríme, že sme Vám pomohli sa zorientovať v rôznych typoch daňových priznaní a v termínoch na podanie. Ak si však neviete poradiť, sme tu pre Vás.

Ozvite sa nám!

Váš čas je vzácny a našim cieľom je Vám ho ušetriť. Máme to v názve: SATISFY - saved time is for you. Napíšte nám ako Vám môžeme pomôcť a my sa Vám obratom ozveme späť.

Chyba! Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Chyba! Nastala chyba pri odosielaní, prosím skúste znova.

Chyba! Ty robot jeden!

Ďakujem! Správa bola úspešne odoslaná.